Ortaköy

Ortakoy
Ortaköy, Istanbul Bogazi’nin kiyisinda, Besiktas ilçesine bagli bir semttir. Kumpircilerin, Wafflecilarin veKokoreççilerin oldugu meydani meshurdur. Ortaköy Camii semtin sembolüdür. Osmanli Dönemi’nden beri ilgi çeken bir yerlesim merkezidir. Zamaninda padisahlarin sayfiye yeri olmustur. Dogal hazineleriyle ihtisamli saraylari taçlandirmis.Bugün Çiragan Sarayi, Kabatas Erkek Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Princess Oteli gibi yapilari, cami-kilise-sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy Çarsisi, çarsinin içindeki seyyar “entel pazari”, hediyelik esya dükkânlari, kafeleri, barlari ve restoranlariyla bir kültür merkezi konumundadir. Sahile inen yoldaki kumpirciler ve gözlemeciler Ortaköy’e has mekanlardir.

Ortaköy’ün en büyük sorunlarindan biri trafigi, bir de park problemidir. Trafik Vakfi’na ait olan otoparka ek olarak birkaç tane de özel otoparki var. Ama özellikle pazar günleri hiçbiri ihtiyaci karsilamiyor. Trafikte kaybedilen zaman uzadikça uzuyor. Bu durumdan en çok sikayetçi olanlar da süphesiz son dönemlerde semtin içlerinde insa edilen lüks sitelerin sakinleri.

Ortaköy’ün müdavimleri arasinda bir grup da motor tutkunlari. Giristeki Harley Davidson onlarin mekani. Denize nazir çay bahçeleri ise küçük-büyük herkesin tercih ettigi mekanlardir.

İndirimli Erken Kayıt Dönemi Başladı